Monday, April 30, 2018

Wystarczy posłuchać islamskiego teologa…- Euroislam.pl

Aby przeczytać artykuł, prosze kliknąć tutaj:

https://euroislam.pl/wystarczy-posluchac-islamskiego-teologa/

Wystarczy posłuchać islamskiego teologa…


Nureddin YildizTen żenujący wynik odzwierciedla poważne problemy kraju. 5 marca uczestniczki demonstracji przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w Ankarze zostały potraktowane gazem łzawiącym, a kilkanaście z nich trafiło do aresztu. Gdy uczestnicy marszu zignorowali wezwania do rozproszenia, turecka policja użyła gazu łzawiącego.
Przemoc wobec dzieci jest coraz bardziej widoczna w islamskiej Turcji. Według tureckiego urzędu statystycznego liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci –  zgłoszonych organom ścigania – wzrosła z ponad 11 000 w 2014 r. do prawie 17 000 w 2016 r. Eksperci twierdzą, że wiele przypadków w ogóle nie zostało zgłoszonych.
W tym kontekście nie można ignorować głosu popularnych tureckich uczonych islamskich, którzy wygłaszają chore w oczach świeckich obserwatorów kazania. Jednym z takich sławnych uczonych jest, autor 35 książek o praktykach islamskich. Yildiz jest ulubieńcem islamistycznych mediów i ma dosłownie miliony zwolenników. W latach studenckich był członkiem National Turkish Students Union, ekstremistycznej, islamistycznej grupy studenckiej, do której należał też turecki prezydent Erdoğan.
W kazaniu telewizyjnym (2012) Yildiz powiedział: „Żydzi są największymi wrogami muzułmanów. Niektórzy twierdzą, że niektórzy Żydzi mogą być niewinni. Ja nie mogę w to uwierzyć. Wierzę w Koran. Nie można poznać diabła nie znając Żyda. Żydzi są zdrajcami. Mordują dzieci”.
Pomijając rasizm, fatwy [opinie] tureckich uczonych są często szokujące. W 2016 fatwa wydana przez Diyanet najwyższy organ religijny Turcji, stwierdziła, że nie jest zakazane (haram) w islamie, jeśli ojciec czuje pożądanie do własnej córki, „pod warunkiem, że córka jest starsza niż dziewięć lat”.
W 2016 r. teolog Yildiz orzekł, że dziewczęta w wieku powyżej pięciu lat nie powinny przebywać w towarzystwie mężczyzn, którzy odwiedzają ich rodziny. W 2017 roku powiedział, że w islamie dzieci mogą się żenić, czym wywołał publiczne kontrowersje. Dziennikarz Mustafa Hoş nazwał go „pedofilem”, a w rezultacie Yildiz pozwał Hoşa za obrazę. Podczas drugiego przesłuchania w sądzie w Stambule adwokat Yildiza nazwał dziennikarzy „wrogami islamu”. Według tego adwokata trzeba być wrogiem islamu, żeby uważać, że małżeństwo z sześcioletnim dzieckiem to pedofilia.
...

Tłum. GB na podstawie: www.meforum.org